dlaczegoś

Dlaczegoś

Czy w języku polskim istnieje forma „dlaczegoś”? Czy jest poprawna? Czy Polacy jej używają?

Już prawie nagrałam filmik na temat tej formy, w którym planowałam Wam powiedzieć, że to niepoprawna konstrukcja, ale coś mnie tknęło i zajrzałam do Wielkiego słownika języka polskiego – a tam ta forma widnieje sobie w najlepsze, chociaż z oznaczeniem jako potoczna. Ta forma istnieje i ma dwa znaczenia:

1. Pierwsze znaczenie jest analogiczne do innych, takich jak np. coś, ktoś, jakoś, ileś, gdzieś, kiedyś. To właśnie to znaczenie mnie najbardziej interesuje.

2. Drugie znaczenie to np. takie zdanie: Dlaczego to zrobiłeś? = Dlaczegoś to zrobił? Tu widać ruchomość końcówki osobowej -ś, ale to fascynujący temat na inny post.

Wracając do dlaczegoś w pierwszym znaczeniu, biorąc pod uwagę to, że ta forma jest w słowniku, można powiedzieć, że jest poprawna, ale potoczna. Ja tej formy nie używam i staram się jej oduczać moich uczniów, zamiast tego proponując konstrukcję z jakiegoś powodu. Forma dlaczegoś nie jest neutralna: dla mnie brzmi dziwnie i nawet niepoprawnie, dla innych brzmi naturalnie, jedni jej nie używają i jej nie słyszą wokół siebie, a innym zdarza się jej użyć. Zapytajcie Polki i Polaków wokół siebie, czy używają tej formy i czy ją słyszą, a także co o niej myślą. Nauczycie się struktury z jakiegoś powodu i starajcie się jej używać – bo jest to forma, która nie wzbudza żadnych wątpliwości i jest neutralna, nie przykuwa uwagi.

Filmik na temat dlaczegoś znajdziecie na moim kanale.