O MNIE

Nazywam się Małgorzata Januszewicz. Jestem autorką podręczników „Pisz po polsku!” oraz „Uzupełnij luki!”, doktorką językoznawstwa, nauczycielką języka polskiego jako obcego z kilkunastoletnim stażem, egzaminatorką podczas państwowego egzaminu certyfikatowego, twórczynią kanału YouTube „Pozdrowienia z Polski” oraz materiałów do nauczania języka polskiego jako obcego.

Gdy miałam dziewiętnaście lat, zdecydowałam, że będę studiować filologię polską. Moi rodzice zapytali wtedy: „Gosiu, a co konkretnie będziesz robić po studiach? Gdzie będziesz pracować?”. Nie wiedziałam dokładnie, co będę robić, więc odpowiedziałam: „Będę zajmować się językiem”. Dziś jestem nauczycielką języka polskiego jako obcego i językoznawczynią, a moja praca to moja pasja.

Ponad dziesięć lat studiowałam i pracowałam na Uniwersytecie Wrocławskim – najpierw jako studentka, a potem jako doktorantka i doktorka językoznawstwa. Uczyłam i uczę różne osoby: cudzoziemców na wszystkich poziomach zaawansowania, studentów filologii polskiej, nauczycieli. Podczas studiów zaczęłam uczyć się polskiego języka migowego i poznałam polską społeczność Głuchych. Dowiedziałam się, że język polski może być obcy nie tylko dla cudzoziemców, ale też dla Głuchych Polaków. Język polski jako obcy dla Głuchych to ważna część mojej pracy.

Pracowałam nie tylko we Wrocławiu, ale też na uniwersytetach w Lipsku, Londynie, Halle oraz w szkołach językowych i instytucjach w Łodzi oraz Warszawie. Teraz uczę przede wszystkim online.  Błędy moich uczniów to dla mnie inspiracja do tworzenia lekcji i materiałów do nauki języka polskiego. Najbardziej lubię uczyć pisania i gramatyki.

Moje lekcje znajdziesz na kanale YouTube „Pozdrowienia z Polski”. Zapraszam Cię również na moją stronę internetową pozdrowieniazpolski.pl roraz na profil na Facebooku „Pozdrowienia z Polski”.

Marzę o tym, by pisać i samodzielnie wydawać podręczniki do nauki języka polskiego. Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że moje marzenie właśnie się spełnia.

Małgorzata Januszewicz

*ten tekst to fragment wstępu z mojej książki  pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”.