blokowisko

Napisałam artykuł!

Skaczę z radości, ponieważ znalazłam wiosnę i opublikowałam artykuł naukowy!

Ostatnio szukałam wiosny, a w miniony weekend ją znalazłam! To dlatego skaczę z radości – ale też dlatego, że kilka dni temu wyszedł kolejny numer czasopisma branżowego „Polski w Niemczech”, a w nim został opublikowany mój artykuł pt. „Kilka (nie)oczywistych faktów na temat (nie)męskoosobowości”.

Czasopismo (bezpłatny PDF) możecie pobrać, klikając w tu. Tutaj natomiast znajdziecie poprzednie numery.

W księgarni Poltax możecie kupić mój podręcznik „Uzupełnij luki”, który jest zwieńczeniem mojej fascynacji tematem męsko- i niemęskoosobowości i o którym piszę w artykule.

Nie napisałabym tego artykułu, gdyby nie dwie Agnieszki. Agnieszka Zawadzka zaprosiła mnie do grona współautorek i współautorów tego numeru czasopisma, natomiast Agnieszka Jasińska zmobilizowała mnie do napisania i wysłania artykułu w terminie. Bardzo Wam dziękuję!

A oto fragment wstępu mojego artykułu, który mam nadzieję zachęci Was do lektury. Artykuł jest bardzo praktyczny i mam nadzieję, że znajdziecie w nim inspirację na swoje lekcje.

„W niniejszym artykule przedstawię kilka (nie)oczywistych faktów na temat kategorii (nie)męskoosobowości w polszczyźnie w kontekście nauczania jpjo osób, których język ojczysty to jeden z języków wschodniosłowiańskich. Nazwałam te fakty (nie)oczywistymi, ponieważ nie są to nowe odkrycia, a raczej oczywiste spostrzeżenia, które jednak w mojej opinii nie są wystarczająco często i głośno komunikowane w procesie nauczania jpjo. Z tego powodu nieoczywistość ujęta jest w nawias – oczywiste fakty pozostają bowiem często nieoczywiste, dopóki się ich nie wypowie. Wkomponowanie tych (nie)oczywistości w program nauczania i materiały dydaktyczne mogłoby przyczynić się do oddemonizowania tej wyjątkowej kategorii gramatycznej, a w konsekwencji – sprawienia, że nauka jpjo będzie skuteczniejsza.”