Centrum Warszawy

Do napisania tego postu zainspirowała mnie moja niedawna wizyta w centrum Warszawy.

Na zdjęciu widzę… Nie, to nie będzie opis zdjęcia na poziomie B1. To będzie mała migawka z centrum Warszawy z kilkoma refleksjami i reklamą mojego podręcznika „Uzupełnij luki!”.

Wczoraj miałam do załatwienia sprawunki w centrum Warszawy. To miejsce, to skrzyżowanie, ten widok na Pałac Kultury i Nauki oraz hotel Marriott, który już nie zmieścił się w kadrze, to była moja wizja Warszawy sprzed wielu lat: głośna, pędząca, śmierdząca, zatłoczona. Stojąc chwilę w tym miejscu, przypomniałam sobie, że właśnie tak przez prawie całe życie postrzegałam stolicę, a Pałac Kultury i Nauki oraz hotel Marriott to były dla mnie takie symbole „wielkiego świata”. Teraz, po prawie siedmiu latach mieszkania w Warszawie, wiem, że to miasto jest jak każde inne, chociaż nie do końca, ponieważ to, co według mnie wyróżnia je na tle innych, to ogromna różnorodność. Każdy znajdzie i zobaczy tu to, czego szuka i potrzebuje.

Różnorodność dotyczy też ludzi. W centrum Warszawy są dosłownie wszyscy: młodzi i starzy, smutni i weseli, niscy i wysocy, biedni i bogaci, chudzi i grubi, dziwni i zwyczajni, zamyśleni i skupieni, chorzy i zdrowi, oswojeni z Warszawą i nią oszołomieni. Ja jestem w tej grupie, dla której Warszawa cały czas jest tylko przystankiem, ale stoję na tym przystanku już kilka lat.

A co ma z tym wszystkim wspólnego mój podręcznik „Uzupełnij luki”? Podręcznik ten w całości poświęciłam formom (nie)męskoosobowym w języku polskim. Znajdziecie w nim definicję (nie)męskoosobowości, ogrom przykładów i jeszcze więcej ćwiczeń oraz słownictwo na poziomie B1-B2.

Prawie wszystkie nazwy osób w podręczniku są w formach zarówno męsko-, jak i niemęskoosobowych, a więc:

młodzi i młode
starzy i stare
smutni i smutne
niscy i niskie
biedni i biedne
bogaci i bogate
chudzi i chude
grubi i grube
dziwni i dziwne
zwyczajni i zwyczajne
zamyśleni i zamyślone
skupieni i skupione
oszołomieni i oszołomione

Podręcznik „Uzupełnij luki! Liczba mnoga i formy (nie)męskoosobowe w języku polskim. Teoria i ćwiczenia. Poziom B1-B2” kupicie w księgarni Poltax.