słuchawki

Jak uczyć się z podcastów?

Ucząc się języka, trzeba jak najwięcej słuchać. Ale jak to robić, żeby nauka była skuteczna?

Im dłużej uczę języka polskiego i im dłużej sama uczę się innych języków, tym bardziej wiem, że nie ma czegoś takiego jak jedna magiczna metoda nauki. Każda metoda jest dobra, jeśli tylko pasuje Tobie i jeśli jest skuteczna.

W tym artykule pokażę Wam różne sposoby pracy z podcastami i sami, metodą prób i błędów, powinniście wybrać to, co dla Was jest najlepsze. Na podobny temat nagrałam jakiś czas temu dwie lekcje, które możecie obejrzeć na moim kanale YT. Tutaj opowiadam o tym, czego słuchać i jak słuchać, a tutaj o tym, jak się uczyć z YouTubem.

Przypomnę tylko dwie ważne rzeczy. Po pierwsze – słuchajcie tego, co Was interesuje! Ja na przykład słucham wszystkiego, co związane z podróżami i nauką języków obcych, ale Wy może wolicie słuchać podcastów o ekonomii albo o prowadzeniu własnej firmy. Po drugie – wybierajcie to, co jest dla Was odrobinę za trudne. Jeśli będziecie słuchać nagrań, w których rozumiecie dosłownie wszystko, to nie będzie to dla Was wyzwanie i Wasz polski nie będzie się rozwijać. Podnoście sobie poprzeczkę, ale znajdźcie równowagę – nie może być ani za łatwo, ani za trudno.

Metoda nr 1

Słuchajcie wybranego podcastu tak po prostu, dla przyjemności. Nie musicie robić nic więcej, po prostu pobierzcie plik mp3 na swój telefon, załóżcie słuchawki i słuchajcie. Bez żadnej presji, bez konkretnego celu, bez dodatkowych aktywności – słuchajcie po to, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego na dany temat. Tylko i tyle.

Metoda nr 2

Słuchajcie jednego podcastu kilka razy. To nie jest popularna rada i większość osób mówi, że to nudne słuchać dwa albo trzy razy tego samego. Jednak ta metoda jest bardzo skuteczna i sama często ją stosuję, ucząc się angielskiego albo rosyjskiego. Za drugim albo trzecim razem zaczynam wyłapywać więcej słów i struktur i sama jestem zaskoczona, że to wszystko zaczyna układać się w mojej głowie.

Metoda nr 3

Po wysłuchaniu podcastu posłuchajcie go jeszcze raz, ale tym razem jednocześnie czytając transkrypcję. Co ważne – pierwsze słuchanie powinno być bez transkrypcji, a dopiero drugie z transkrypcją. Tę metodę polecam szczególnie osobom, które mają problem z pisaniem i z ortografią. Warto zaznaczać sobie (kolorem lub podkreśleniem) różne ciekawe albo trudne słówka, wyrażenia czy nawet całe zdania.

Metoda nr 4

Wybierzcie sobie krótki fragment jakiegoś podcastu (np. 2 minuty) i zróbcie samodzielnie transkrypcję – to znaczy zapiszcie słowo po słowie cały ten fragment. To jest w pewnym sensie dyktando, takie autodyktando. Świetne do nauki słownictwa, ortografii, gramatyki. Co ważne – transkrypcję robicie ze słuchu (bez napisów!). Po zapisaniu całego fragmentu włączacie napisy i sami sprawdzacie i poprawiacie swoje błędy.

Metoda nr 5

W trakcie słuchania lub po wysłuchaniu zróbcie sobie notatkę. W tej notatce odpowiedzcie na kilka konkretnych pytań:

  1. Co to za nagranie? Z jakiej strony? Kto z kim rozmawiał?
  2. O czym jest to nagranie? Na jaki temat?
  3. Czego ciekawego można się z tego nagrania dowiedzieć?
  4. Co było dla mnie nowe, interesujące, co mnie zaskoczyło, zdziwiło?
  5. Co mi się nie podobało, który fragment był nudny i dlaczego?
  6. Jak oceniam sposób mówienia danej osoby? Czy łatwo było mi tę osobę zrozumieć?
  7. Jakie słówka były dla mnie nowe, ale można było się domyślić ich znaczenia?
  8. Komu mogę polecić ten podcast? Kogo może zainteresować?
  9. Co z tego nagrania mogę odnieść do siebie, do swojego życia?

Na powyższe pytania możecie odpowiedzieć pisemnie w swoim zeszycie albo ustnie, nagrywając się na dyktafon. Jeśli uczycie się z nauczycielem, to możecie na ten temat porozmawiać podczas lekcji.

Może zdziwiło Was, że w żadnej z powyższych metod nie wspomniałam o pracy ze słownikiem. To dlatego, że podczas słuchania nie musicie rozumieć każdego słowa i zrozumienie wszystkiego nie jest najważniejsze. Możecie w razie potrzeby sprawdzić słówka w słowniku, ale nie skupiajcie się na tym zbyt mocno. Chodzi przede wszystkim o to, żeby jak najmocniej i jak najczęściej zanurzać się w języku. Jeśli będziecie słuchać regularnie, to efekty zobaczycie po kilku tygodniach, a nawet dniach.

A na koniec, jeśli szukacie dobrych polskich podcastów, to podrzucam Wam kilka inspiracji: podcast Michała Szafrańskiego „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”, podcast „7 metrów pod ziemią”, podcast „Imponderabilia” – i wiele, wiele innych.

Powodzenia!

Gosia