Stos książek na moim biurku powiększył się dziś o cztery publikacje poświęcone fonetyce.
Właśnie odebrałam od kuriera paczkę z zakupami, które zrobiłam w księgarni Poltax – dziękuję! Tę księgarnię polecam Wam z jednej strony bezinteresownie jako klientka – to tam kupuję (prawie) wszystkie publikacje potrzebne mi w pracy. Prawie, bo kupuję też używane książki np. w internetowych antykwariatach lub na portalach. Natomiast z drugiej strony polecam Wam tę księgarnię interesownie i to już #reklama , ponieważ właśnie w tej (i tylko w tej) księgarni możecie kupić moje książki: „Pisz po polsku!” oraz „Uzupełnij luki!„.
Cokolwiek piszę, czymkolwiek się nie zajmę, mam milion pytań i wątpliwości, dlatego stos książek na moim biurku rośnie z dnia na dzień i dziś pojawiły się na nim kolejne cztery publikacje, wszystkie poświęcone fonetyce. Wszystkie te książki pobieżnie znałam, ale teraz chcę się w nie dokładnie wczytać, żeby posprawdzać kilka rzeczy (np. jak to jest z miękkimi/zmiękczonymi głoskami wargowymi: czy słychać po nich [j], czy nie).
1. Fonetyka, Ewa Kołaczek.
2. Fonetyka. Polski w praktyce, Joanna Stanek.
3. Łatwo ci mówić! Ćwiczenia fonetyczne dla obcokrajowców uczących się języka polskiego, Katarzyna Bednarska-Adamowicz, Kamila Dembińska, Agnieszka Małyska.
4. Znajdź z polskim wspólny język. Fonetyka w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Poradnik metodyczny, Michalina Biernacka.
Trzy z tych książek (pozycje 1-3) są idealne do pracy na lekcji, także jako podręczniki kursowe na kursach fonetycznych. Wyobrażam sobie, że na zwykłym kursie przeznaczacie 15-20 minut na fonetykę i idziecie sobie z uczniami ćwiczenie po ćwiczeniu. Jeśli macie do dyspozycji więcej godzin, to na fonetykę można poświęcić nawet 45 minut. Te publikacje (poza tą jedną metodyczną, pozycja nr 4) sprawdzą się także podczas samodzielnej nauki. Pamiętajcie, że dobra książka do fonetyki musi mieć nagrania – powyższe publikacje (1-3) oczywiście je mają.
I jeszcze jedna ważna sprawa – będę o tym mówić podczas wykładu, który odbędzie się 26 lutego 2024 r. o godz. 19.00 na moim kanale YouTube. Powyższe książki polecam moim uczniom, gdy proszą mnie o polecenie podręcznika do… ortografii. To dlatego, że bardzo wiele błędów ortograficznych to błędy tylko pozornie ortograficzne, których przyczyna leży nie w rzekomo trudnej polskiej ortografii, a właśnie w fonetyce i tym, że uczniowie nie słyszą różnicy pomiędzy dźwiękami. Żeby nie popełniać błędów ortograficznych, musicie najpierw popracować nad fonetyką i słyszeniem oraz odróżnianiem dźwięków. Jeśli to opanujecie, to okaże się, że polska ortografia wcale nie jest taka trudna i wystarczy nauczyć się kilku reguł.
Podczas wykładu poruszę między innymi takie zagadnienia (wszystko z licznymi przykładami):
1. Czy polska ortografia jest trudna?
2. Dlaczego uczniowie popełniają błędy ortograficzne?
3. Dwie grupy błędów ortograficznych: prawdziwe i pozorne.
4. Co mają ze sobą wspólnego ortografia i fonetyka?
5. Dlaczego zamiast książek do ortografii polecam książki do fonetyki?
Wykład jest darmowy i otwarty dla wszystkich. Zapraszam serdecznie i życzę Wam owocnej nauki!
Małgorzata
PS Jeśli masz ochotę postawić mi wirtualną kawę, to możesz to zrobić tutaj. Dziękuję!