Wszystkim, którzy interesują się językiem polskim, polecam ten wykład!
Są takie dni, że nie chce mi się wychodzić z domu. Na przykład wczoraj – było już po 18.00, jeszcze dopisywałam kilka zdań do ebooka, ale nie ma to tamto, na spacer trzeba było iść, a wyjścia na codzienny spacer pilnuje mój mąż. I gdy wyszliśmy z mieszkania, nagle sobie przypomniałam: „Miodek!”.
Mąż spojrzał na mnie zdziwiony, a ja wyjaśniłam, że przecież o 18.00 zaczął się wykład profesora Jana Miodka. Wykład odbywał się stacjonarnie we Wrocławiu, ale miał być transmitowany online. „No trudno” – pomyślałam, licząc na to, że wykład zostanie zapisany. I został! Obejrzałam go przed chwilą i wszystkim Wam gorąco polecam!
Czego dowiecie się z tego wykładu? Dowiecie się, co z językowych przewidywań profesora się sprawdziło, a co go w rozwoju polszczyzny zaskoczyło, między innymi:
1. Która forma jest częstsza: „będę tańczyć” czy „będę tańczył”?
2. Dlaczego jeszcze istnieją dwie formy: „oczyma” i „oczami”?
3. Co oznacza zdanie „mądrej głowie dość dwie słowie”?
4. Kim etymologicznie była niewiasta?
5. Dlaczego istnieją dwie biernikowe formy: „tę” i „tą”?
6. Jakie jest pochodzenie zwrotu „do siego roku”?
7. Co oznacza słowo „latoś”?
8. Czy mówimy „dwie postaci”, czy „dwie postacie”?
9. Dlaczego w celowniku większość rzeczowników rodzaju męskiego ma końcówkę -owi?
10. Czy mówimy „pisarzy”, czy „pisarzów”?
11. Co to są głoski stwardniałe?
12. Która forma jest najlepsza: „minister”, „ministra” czy „ministerka”?
Wykład znajdziecie tu.
A na zdjęciu jest fragment moich notatek z wykładu.
Profesor Miodek napisał niezliczoną liczbę tekstów, w których w formie językowych esejów wyjaśnia współczesne formy, odwołując się do historii języka polskiego. Poszukajcie w księgarniach, bibliotekach i antykwariatach. Jestem pewna, że znajdziecie w tych esejach odpowiedzi na wiele swoich pytań.
A wracając do wykładów – gdy byłam jeszcze uczennicą liceum, pewnie trzeciej albo czwartej klasy, raz w miesiącu jeździłam do Wrocławia i w niedzielę rano szłam na „Spotkania w Nehringu” – były to otwarte wykłady prowadzone na Uniwersytecie Wrocławskim, popularyzujące wiedzę o języku. To wtedy po raz pierwszy byłam na żywo na wykładzie profesora Miodka.
Teraz tego typu inicjatywy odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale też online – poszukajcie w swoich miastach, bibliotekach, księgarniach, instytucjach kultury, uniwersytetach – być może też znajdziecie wykłady, które Was zainteresują.